Tjänstetelefoner upp - tablets ned

Under det tredje kvartalet 2016 kan en uppgång visas på företagssidan när det gäller försäljning av smartphones, men en nedgång på tablets.

21 december 2016 digit

tjanstemobiler tablets.jpg

Antal skeppade tjänstemobiler i världen landade på 112,2 miljoner under Q3 2016 - en ökning på 19,4 procent. Strategy Analytics menar att uppgången mycket beror på en ökad försäljning i Asien-Stillahavsregionen, Mellanöstern och Afrika, kombinerat med lanseringen av Iphone 7.

Tablets sålde inte lika bra på businessidan. Där gick försäljningen ner med 12,9 procent från 19,3 miljoner enheter till 16,8 miljoner. Som ett av få glädjeämnen på marknaden kan Microsoft nämnas vars sålda surfplattor mot företag gick upp med 10,8 procent.

Källa: Strategy Analytics

Senaste nytt

Regeringen: Låt kommuner kameraövervaka utan tillstånd

24 mars 2023

Snart kan det bli lättare för Sveriges kommuner att kameraövervaka. Som ett led i att vända brottsutvecklingen föreslår regeringen nämligen att kommuner inte ska behöva tillstånd för att sätta upp övervakningskameror i fortsättningen. 

Säkrare vägar när Mercedes hjälper Trafikverket med vägdata

23 mars 2023

I ett nytt projekt ska Mercedes bidra med vägdata till Trafikverket. Via 350 olika sensorer i Mercedes bilar mäter man vägskicket, vägens vågighet och skickar data om aktuella problem som dimma, halka eller stillastående bilar.

Bankkrasch boostar bitcoin

23 mars 2023

Bitcoin har stigit med 70 procent i år. Nu menar vissa experter att 2023 kan bli året då 100 000 dollar-strecket nås. Bitcoins relativa stabilitet under de nuvarande amerikanska bankstormarna antas vara en av orsakerna.

Nederländerna högkvarter för Natos nya multimiljardfond

22 mars 2023

Nederländerna har valts till att hantera och agera högkvarter för Natos nya innovationsfond (NIF), värd 1 miljard euro. Fonden ska investera i europeiska startup-företag som utvecklar teknologier som kan användas i militär- och försvarssyften.

Stäng