Enormt genomslag för virtual reality

Virtual reality-produkter för konsumenter står inför sitt stora genombrott i år. Det förutspår analysföretaget IDC.

1 juni 2016 mobilitet

virtual_reality_woman.jpg

Fastän virtual reality diskuterats i många år har det stora genombrottet lyst med sin frånvaro. Det ändras i år, åtminstone om man får tro analysföretaget IDC. Leveranserna av VR-enheter beräknas öka med 2 400 procent i år, jämfört med förra året. Bakom den stora ökningen ligger bland annat att Oculus, Sony och HTC börjat leverera enheter, men framför allt det stora genomslaget av skärmlösa enheter som står för 74 procent av marknaden.

Senaste nytt

Appen som kan alla parkeringsskyltar

29 maj 2023

KTH-studenterna Zakarias Hedenfalk och Maximillian Claesson blev trötta på alla krångliga parkeringsregler och böter. Därför skapade de appen Nofine, som kan läsa av och förklara parkeringsskyltar.

8000 svenska betalkort till salu på dark web

26 maj 2023

Två av tre kort som säljs på dark web, säljs tillsammans med annan privat information. Experter menar att de stulna betalkorten endast är ”toppen av isberget”. Korten säljs bland annat med användarens adress och telefonnummer, men också med personnummer och socialförsäkringsnummer. Detta visar NordVPN:s senaste undersökning.

Ny PTS-rapport: Surf i 5G-nätet ökar snabbt

25 maj 2023

Minskat antal ringda minuter i telenätet, men en snabb ökning av 5G-nätsanvändningen. Det visar Post- och Telestyrelsens (PTS) rapport Svensk telekommarknad 2022.

Digitaliseringsrådet får förnyat förtroende

25 maj 2023

Regeringen har beslutat att Digitaliseringsrådets uppdrag förlängs till sista december 2026. Rådet ska fortsätta arbeta för att främja genomförandet av den allmänna digitaliseringspolitiken och digitaliseringen av kommuner, regioner och myndigheter.

Umeå startar klimatutmaning med öppna data

24 maj 2023

Umeå har lanserat klimatutmaningen Open Data Climate Challenge. Målet är att deltagare ska skapa innovativa klimatlösningar med hjälp av Umeås öppna data.

Stäng