Apples vinst minskar

Apple fortsätter göra storvinster - men de är inte lika höga som förut. Vinsten går ner med 27 procent.

27 juli 2016 mobilitet

apple.jpg

Under 2016:s andra kvartal gick Apple med 7,8 miljarder dollar i vinst, en siffra som förmodligen skulle göra många företag lyckliga. För Apple är det likväl en minskning på 27 procent jämfört med samma period förra året då företaget kunde summera en vinst på 10,6 miljarder dollar.

Även omsättningen sjönk. Från att ha landat på 49,6 miljarder dollar Q2 2015 slutade den nu på 42,3 miljarder dollar. En siffra som dock var inom analytikernas och Apples beräkningar.

Fortfarande är det så att iPhone är Apples kassako, den står för två tredjedelar av omsättningen. Men Tim Cook och kompani har den senaste tiden också fått känna av den avtagande globala efterfrågan på smarta telefoner, samt ett minskande iPhone-begär i Kina.

Källa: Wired

Senaste nytt

AI-styrda drönare ska sköta Eon:s besiktning

27 mars 2023

Drönare som styrs av AI ska ersätta helikoptrar när det gäller Eon:s årliga kontroller av det 24 000 kilometer långa luftburna elnätet. Drönarna ska öka kvaliteten och leveranssäkerheten samt minska bolagets miljöpåverkan. 

44 procent av kommuner och regioner utsatta för cyberattacker

27 mars 2023

Närmare hälften av Sveriges kommuner och regioner har utsatts för it-attacker det senaste året, visar en ny enkät. Ett exempel är förra veckans attack mot 150 kommuners trygghetslarm, som misstänks vara en rysk aktion. För att komma tillrätta med problemen krävs bland annat att offentlig sektor ställer ökade krav på sina leverantörer.

Regeringen: Låt kommuner kameraövervaka utan tillstånd

24 mars 2023

Snart kan det bli lättare för Sveriges kommuner att kameraövervaka. Som ett led i att vända brottsutvecklingen föreslår regeringen nämligen att kommuner inte ska behöva tillstånd för att sätta upp övervakningskameror i fortsättningen. 

Säkrare vägar när Mercedes hjälper Trafikverket med vägdata

23 mars 2023

I ett nytt projekt ska Mercedes bidra med vägdata till Trafikverket. Via 350 olika sensorer i Mercedes bilar mäter man vägskicket, vägens vågighet och skickar data om aktuella problem som dimma, halka eller stillastående bilar.

Stäng