12-åring kodade egen läxapp

Det fanns inga bra appar för gloslärande, märkte 12-årige Hugo Falk från Göteborg. Då tillverkade han en själv.

9 juni 2016 it i skolan

learn it insidan.jpg

Learn it från insidan.

 När jag pluggade glosor satt jag med papper och skrev först orden på svenska och sedan på det andra språket och kollade i boken så att det blev rätt. Men det tar lång tid och är inget jag kan göra på exempelvis spårvagnen till och från skolan, säger han till 99mac.

Användare kan skriva in frågor och rätt svar själva vilket gör att appen fungerar som hjälp vid studier kring alla möjliga ämnen, inte bara glosor. Appen heter Learn it och finns numera i App Store.
– Det går att spara de frågor man haft fel på separat och öva vidare på bara dem. Det låter kanske inte som en så stor grej, men det blir mycket effektivare. Säg att du har ett stort prov på 100 glosor, och att det är omkring hälften som du känner dig osäker på. Då kan du lägga mest energi på att öva på "felen". Jag är så förvånad över att något liknade inte redan fanns i App Store!

Hans programmeringsintresse är inte helt nytt. Hugo var inte mer än fem år när han av en släkting blev upplärd att programmera i Qbasic.
 Jag tyckte det var kul och gjorde en kalkylator och lite frågesporter. Men det är ett väldigt gammalt språk så när jag var sju år började jag med Java som ger fler möjligheter när det gäller bland annat användargränssnitt.

Hugo Falk kommer ta tio kronor för appen och det är för att försöka få tillbaka de 1000 kronor som är vad en utvecklarlicens hos Apple kostar. Att Hugo har ett starkt intresse för apputveckling råder det inga tvivel om, men att det är något han ska jobba med när han blir vuxen är inte självklart.
 Det finns mycket annat som jag också tycker är roligt så vi får se. Jag har fått höra att jag borde kunna söka sommarjobb som IOS-utvecklare, men jag måste fylla 13 år först, säger han till 99mac.

Senaste nytt

Regeringen: Låt kommuner kameraövervaka utan tillstånd

24 mars 2023

Snart kan det bli lättare för Sveriges kommuner att kameraövervaka. Som ett led i att vända brottsutvecklingen föreslår regeringen nämligen att kommuner inte ska behöva tillstånd för att sätta upp övervakningskameror i fortsättningen. 

Säkrare vägar när Mercedes hjälper Trafikverket med vägdata

23 mars 2023

I ett nytt projekt ska Mercedes bidra med vägdata till Trafikverket. Via 350 olika sensorer i Mercedes bilar mäter man vägskicket, vägens vågighet och skickar data om aktuella problem som dimma, halka eller stillastående bilar.

Bankkrasch boostar bitcoin

23 mars 2023

Bitcoin har stigit med 70 procent i år. Nu menar vissa experter att 2023 kan bli året då 100 000 dollar-strecket nås. Bitcoins relativa stabilitet under de nuvarande amerikanska bankstormarna antas vara en av orsakerna.

Nederländerna högkvarter för Natos nya multimiljardfond

22 mars 2023

Nederländerna har valts till att hantera och agera högkvarter för Natos nya innovationsfond (NIF), värd 1 miljard euro. Fonden ska investera i europeiska startup-företag som utvecklar teknologier som kan användas i militär- och försvarssyften.

Stäng