Sverige-id blir nya sättet att identifiera sig
En ny e-legitimation, Sverige-id, införs senare i år. Från och med 1 december ska det gå att ansöka om den statliga legitimationen som bland annat kan användas för identifikation istället för pass vid resor inom EU/Schengen.
– Sverige-id har den högsta tillits- och säkerhetsnivån vilket säkerställer att e-legitimationen används av rätt person. Sverige-id gör det möjligt för användare att identifiera sig digitalt och kommer att göras tillgängligt till samtliga folkbokförda i Sverige, säger Paul Larsson, chef för Polismyndighetens serviceavdelning, via ett pressmeddelande.
Polismyndigheten är i färd med att ta fram en e-legimation, kallad Sverige-id. Bakgrunden till detta är nya EU-regler som kräver att alla medlemsländer ska erbjuda en säker, statlig e-legitimation som gör det möjligt att identifiera sig inför användningen av digitala tjänster i hela EU.
E-legitimationen är kopplad till det nationella id-kortet, därmed behöver du ansöka om ett nytt id-kort hos polisens passexpeditioner för att få ett Sverige-id.
Kan användas istället för pass
När du väl fått ditt Sverige-id går det att använda för identifikation istället för pass vid resor inom EU/Schengen. E-legitimationen används via en app i mobilen.
För att ansöka om ett Sverige-id behöver du vara svensk medborgare. Allmänheten kan ansöka från den 1 december 2026.
Läs mer om ämnet:
