Personuppgifter från Sportadmin-användare auktioneras ut på nätet

Bild På Ungt Hockey Lag

Foto: Adobe stock

Efter cyberattacken mot Sportadmin i januari har nu hackergruppen Ransomhub påbörjat en auktion på sin sajt i ett försök att sälja den stulna datan. Sportadmin har över en miljon svenska användare. 

Plattformen Sportadmin har runt 1,1 miljon användare och nyttjas av cirka 1700 svenska idrottsföreningar för att organisera tävlingar och träningar. I januari utsattes  företaget av en cyberattack från gruppen Ransomhub, som lyckades få med sig 300 gigabyte data – bland annat personuppgifter från användare. 

Nu har Ransomhub inlett en auktion på sin sajt i ett försök att sälja datan. It-säkerhetsexperten Karl Emil Nikka har varit i kontakt med gruppen. 

– De kommer att försöka auktionera ut datan till högstbjudande i ungefär en vecka. Om de inte får betalt kommer de att publicera informationen publikt, säger Karl Emil Nikka till Sveriges Radio.

Påverkar personer med skyddad identitet

Enligt Dagens Nyheter ska det bland annat ha läckt information om personer med skyddade personuppgifter, varav en av dessa är en högt uppsatt politiker.

– De är ute efter att tjäna pengar, på alla sätt som går. Om den som blir utpressad inte vill betala, kollar de på alternativa sätt, säger Karl Emil Nikka. 

Sportadmin uppger att man känner till auktionen, men att man inte varit i kontakt med Ransomhub på grund av direktiv från polisen.

24 februari 2025Uppdaterad 24 februari 2025Reporter Fredrik Adolfssonsäkerhet

Voisters nyhetsbrev

SENASTE NYTT