IDC: Europas molnutgifter upp 20 procent årligen fram till 2028

Foto: Adobe stock
Det råder hög efterfrågan på molntjänster i Europa. De totala utgifterna för molntjänster kommer att stiga från 221 miljarder dollar i år till 373 miljarder 2028. Det osäkra världsläget kan dock komma att påverka utvecklingen negativt, skriver analysfirman IDC i en ny rapport.
Ökningen från 221 miljarder dollar under 2025 till 373 miljarder dollar år 2028 innebär en genomsnittlig årlig tillväxttakt (CAGR) på 20 procent.
Det finns dock vissa orosmoln för marknaden. IDC varnar för att det osäkra världsläget kan komma att ändra på förutsättningarna, speciellt om tullarna mellan USA och EU blir verklighet. Denna ekonomiska osäkerhet i Europa kan leda till nedskärningar i budgetar för molnbaserade transformationsprojekt.
Platform-as-a-service (PaaS) kommer fortsätta att vara det snabbast växande området, drivet av bland annat en ökande efterfrågan på AI-applikationer.
IDC skriver vidare att banker och finansföretag kommer att ha de snabbast växande molnutgifterna i år. Behovet av förbättrad hotanalys får banker att välja AI-baserade verktyg som snabbt kan kategorisera och sammanfatta data för att identifiera potentiella hot, vilket kräver en stark molninfrastruktur.
Läs mer om ämnet: