Trygga jobb och hög kompetensutveckling inom tech – men jämställdheten släpar

Techbranschen fortsätter att stärka sin attraktivitet som arbetsgivare. Medarbetare erbjuds trygga anställningar och har arbetsmarknadens högsta satsningar på kompetensutveckling. Trots den positiva bilden finns det utmaningar – inte minst inom jämställdhet, där kvinnor endast utgör en tredjedel av de anställda. Det visar en ny rapport från Nyckeltalsinstitutet och Techsverige.
– Årets rapport visar tydligt att techbranschen inte bara håller en hög nivå utan också fortsätter att stärka sin attraktivitet. Sjukfrånvaron minskar, avgångarna blir färre och satsningarna på kompetensutveckling är bland de högsta i svenskt arbetsliv. Det indikerar en långsiktigt hållbar arbetsmiljö och en stark förmåga att behålla och utveckla medarbetare, säger Tina Ekström, vd på Nyckeltalsinstitutet, i ett pressmeddelande.
Mer än 98 procent har fast anställning
Rapporten Techbranschen som arbetsgivare 2025 visar att techföretag stärker sin position som en av Sveriges mest attraktiva arbetsgivare. De utmärker sig med trygga anställningar – över 98 procent har tillsvidareanställning. Det är låg sjukfrånvaro – både på kort och lång sikt. Man satsar på kompetensutveckling, i genomsnitt nio dagar per år och medarbetare, vilket är nästan 50 procent mer än i andra branscher.
Bland nyanställda har avgångarna minskat från 20 till 12 procent på ett år. Dessutom har man ett ledarskap nära medarbetarna, vilket innebär att en techchef i snitt ansvarar för färre än nio personer, vilket ska främja en god arbetsmiljö och ett nära stöd i arbetslivet.
Finns att göra inom jämställdhet

Siri Åhlmans, expert på Techsverige.
Däremot ser man en utvecklingspotential i jämställdheten. Endast en av sex yrkesgrupper är jämställda, och kvinnor utgör omkring en tredjedel av medarbetarna. Däremot har utvecklingen i ledningsgrupper gått framåt – nästan hälften av techföretagen har nu jämställda ledningsgrupper, och medianandelen kvinnor i ledning ligger på drygt 40 procent.
Förutom jämställdheten pratar man även om kompetensförsörjning som ett område där det ännu finns en del arbete att göra. 2024 stod över 11 000 tjänster vakanta, vilket visar på en hård konkurrens om spetskompetens.
– Att säkra spetskompetens är avgörande för branschens utveckling och svensk konkurrenskraft. För att lyckas måste vi bredda rekryteringsbasen – och där är jämställdhet en viktig del. Det handlar både om att attrahera fler kvinnor till branschen och att sätta fokus på de olika yrkesroller som finns inom techbranschen, säger Siri Åhlmans, expert på Techsverige.
Om rapporten:
Kartläggningen bygger på HR-data från cirka 40 av Techsveriges medlemsföretag och omfattar omkring 21 000 medarbetare – motsvarande drygt en femtedel av medlemsbasen. Resultaten jämförs med Nyckeltalsinstitutets bredare databas som omfattar 800 000 medarbetare hos 400 arbetsgivare, vilket motsvarar nästan 40 procent av svenska arbetsgivare med minst 50 anställda.
Läs mer om ämnet: