Fängelse på straffskalan och åldersgräns när Italien inför AI-lag
Giorgia Meloni, Italiens premiärminister.
Italien blir första EU-land att införa en heltäckande lag som reglerar användningen av AI. Lagen innebär att personer som sprider skadligt AI-genererat material, eller använder tekniken för bedrägerier eller identitetsstölder, riskerar fängelse. Därtill införs en åldersgräns på 14 år.
Italiens nya lag ligger i linje med EU:s AI-förordning och beskrivs som ett avgörande steg i att styra hur tekniken nyttjas, enligt The Guardian. Mathias Sundin, ledamot i AI-kommissionen, är dock inte speciellt imponerad.
– Eftersom den bygger på EU regleringen, så är den ju överlag dålig. Framförallt onödig. Det har uppstått en tro på att AI är jättefarligt, men utan belägg. Är det någonting vi vet är det att det inte går att förutse hur teknik kommer att utvecklas. Vi kan inte gissa de positiva delarna och vi kan inte heller gissa de negativa, säger han till TV4 Nyheterna.
Förbjudet utan föräldrars godkännande
Med Italiens nya lag riskerar personer fängelse vid spridning av skadligt AI-genererat material, eller om de använder tekniken vid bedrägerier eller identitetsstölder. Lagen innebär också att barn under 14 år inte får nyttja AI-tjänster utan föräldrars godkännande.
– Såklart kommer det finnas problem och baksidor i hur barn, ungdomar och vuxna använder AI. Men fördelarna är förmodligen väldigt mycket större. Det är ett fantastiskt verktyg för att kunna lära sig saker. Staten behöver liksom inte hitta på några förbud eller hinder i förväg, utan det tror jag föräldrarna och skolan får klara av själva, säger Mathias Sundin.
Kristersson oroad
EU:s nya AI-lag är redan antagen i Sverige och ska vara fullt införd 2027. Statsminister Ulf Kristersson har dock utlyst en önskan om att pausa vissa delar av lagen då han misstänker att den kan bromsa Sveriges utveckling.
– Förhoppningsvis ser vi ingenting av det här i Sverige i alla fall, säger Mathias Sundin.
Läs mer om ämnet:
