Cyberattack lamslår Jaguar Land Rover – biltillverkningen stoppad

Jaguar Land Rovers biltillverkning ligger nere sedan tre veckor tillbaka, efter att bolagets fabriker drabbats av en cyberattack. Problemen är fortfarande inte lösta och koncernen uppges under perioden ha tappat över 12 miljarder kronor i uteblivna intäkter.
”Sedan vi uppmärksammades på cyberincidenten har vi jobbat dygnet runt, tillsammans med specialister inom cybersäkerhet, för att återstarta vår globala verksamhet på ett kontrollerat och säkert sätt”, skriver Jaguar Land Rovers i ett uttalande.
Hackare har tagit sig in i Jaguar Land Rovers (JLR) fabrikssystem, tillverkningen ligger nere och förväntas inte kunna köras igång förrän tidigast 24 september, skriver Vi bilägare. För att hålla reda på bilar som byggts uppmanas personalen att använda papper och penna.
Drabbar även underleverantörer
Enligt källor till Automotive News har biltillverkaren “tappat bort” 40 000 byggda bilar som ännu inte levererats till kunderna. Attacken påverkar även bolagets underleverantörer, där ett av de berörda företagen har varslat om uppsägning på nästan hälften av sina anställda.
JLR har inte gått ut med information om exakt vilken data som påverkats av intrånget. Det är dock bekräftat att viss data drabbats, men detaljer om typ eller omfattning har inte offentliggjorts.
Läs mer om ämnet: