Trumps 50-procentiga tullar mot EU skjuts upp

USA:s tullpaus på varor från EU förlängs till 9 juli. Detta meddelar presidenten Donald Trump, efter att ha samtalat med EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen under söndagen.
I fredags, den 23 maj, hotade USA:s president Donald Trump att införa tullar på upp till 50 procent på vissa EU-varor från och med den 1 juni.
Därefter har EU:s ordförande Ursula von der Leyen begärt att Trump bör skjuta upp tullarna, vilket nu också har skett. Den nya svängningen kommer efter att von der Leyen talat i telefon med Donald Trump under söndagen. Nytt datum för när tidsfristen avslutas är den 9 juli.
"Ett privilegium"
På Truth Social skriver presidenten, bland annat: “Vi hade ett väldigt bra samtal och jag gick med på att flytta tidsgränsen. Det var ett privilegium för mig att göra det.”
Von der Leyen skriver i sin tur på X att “EU är redo att gå vidare med samtalen snabbt och beslutsamt”, men att en förlängning fram till 9 juli krävdes för att uppnå bra samtal.
Läs mer om ämnet: