Så slipper du skadliga länkar

F-Secure är ett av företagen bakom Quad9, en ny DNS-tjänst som ska upptäcka skadliga länkar och förhindra att användare kan gå in på dem.  

17 november 2017 säkerhet

hack snip 960640.jpg

Säkerhetsföretaget F-Secure upptäcker varje dag cirka 30 000 skadliga URL:er. Nu inleder bolaget ett samarbete med bland annat Global Cyber Alliance för att minska hoten. Lösningen Quad9 hittar skadliga länkar, exempelvis webbplatser och adresser, som används för nätfiske, bedrägerier och ransomware.

– Något förenklat så är det så att många av de digitala teknologier vi använder inte är skapade för att klara av att stå emot den typ av attacker vi ser idag, säger Christine Bejerasco, Service Lead för Consumer R&D på F-Secure.

Tjänsten svartlistar de skadliga domänerna och fungerar som ett filter som förhindrar enheter, webbläsare och program att ansluta till dessa. F-Secure kommer sedan också ha ansvaret att se till att listan håller sig uppdaterad, skriver företaget i ett pressmeddelande.

– Att förstärka teknik och lösningar som ligger till grund för internet ger användare en möjlighet att välja säkrare alternativ. Quad9 fungerar nästan exakt som de DNS-tjänster som människor redan använder, men innehåller också ett skydd mot skadliga domännamn.

Quad9 är gratis för både privatpersoner och företag.

 

Senaste nytt

Ny studie: Svenskar önskar mer kontroll över sin data

30 maj 2023

Majoriteten av svenska konsumenter vill ha mer kontroll över sin data och är villiga att skippa bekvämlighet för större ägande. Speciellt gäller detta inom finansiella tjänster (77 procent) samt hälso- och sjukvård (73 procent). 

Appen som kan alla parkeringsskyltar

29 maj 2023

KTH-studenterna Zakarias Hedenfalk och Maximillian Claesson blev trötta på alla krångliga parkeringsregler och böter. Därför skapade de appen Nofine, som kan läsa av och förklara parkeringsskyltar.

8000 svenska betalkort till salu på dark web

26 maj 2023

Två av tre kort som säljs på dark web, säljs tillsammans med annan privat information. Experter menar att de stulna betalkorten endast är ”toppen av isberget”. Korten säljs bland annat med användarens adress och telefonnummer, men också med personnummer och socialförsäkringsnummer. Detta visar NordVPN:s senaste undersökning.

Ny PTS-rapport: Surf i 5G-nätet ökar snabbt

25 maj 2023

Minskat antal ringda minuter i telenätet, men en snabb ökning av 5G-nätsanvändningen. Det visar Post- och Telestyrelsens (PTS) rapport Svensk telekommarknad 2022.

Digitaliseringsrådet får förnyat förtroende

25 maj 2023

Regeringen har beslutat att Digitaliseringsrådets uppdrag förlängs till sista december 2026. Rådet ska fortsätta arbeta för att främja genomförandet av den allmänna digitaliseringspolitiken och digitaliseringen av kommuner, regioner och myndigheter.

Stäng