EU oenigt om fasta bakdörrar

Nu höjs starka röster inom EU mot förslaget om att teknikföretag ska skapa bakdörrar för att erbjuda brottsbekämpande myndigheter tillgång till krypterad kommunikation i datorer, plattor och smarta telefoner.

4 april 2017 säkerhet

10945469-web-security-key2.jpg

Ökad säkerhet eller hot mot integriteten? Diskussionen om säkra bakdörrar fortsätter.

I samband med fjolårets terrordåd i Paris och Bryssel har flera tunga politiker uttryckt önskemål om utökade befogenheter för brottsbekämpande myndigheter. Tysklands inrikesminister Thomas de Maizière och Frankrikes premiärminister Manuel Valls har skrivit till EU-kommissionen och begärt att teknikföretag ska vara skyldiga att skapa bakdörrar.

EU-kommissionen var positiv till förslaget, men nu har två tunga aktörer inom EU satt ner foten. Chefen för EU:s it-säkerhetsbyrå Enisa, Udo Helmbrecht, hävdar att teknikföretag inte bör tvingas skapa säkerhetsluckor för myndigheter. Han menar att integritet är en grundläggande rättighet och att den befintliga lagstiftningen kan tillämpas mer effektivt.

Han får medhåll av Andrus Ansip, vice ordförande i EU-kommissionen och ansvarig för EU:s digitala marknad, DSM.

– Vi ska vara försiktiga med att skylla allt ont som händer runt om i världen på internet. Vi ska skydda våra medborgare och samtidigt tillåta fri datatrafik. Jag ser ingen motsättning mellan dessa mål, säger Andrus Ansip.

Källa: euractiv.com

Senaste nytt

EU och USA enade om uppförandekod kring AI

1 juni 2023

Vid handelstoppmötet i Luleå kom EU och USA överens om att införa en frivillig uppförandekod för AI. Uppförandekoden ska gälla fram tills dess att EU:s AI-lagstiftning AI Act är på plats. 

Nytt upprop: AI ett lika stort hot som kärnvapenkrig

31 maj 2023

350 personer som är ledande inom AI-området har i ett nytt uttalande pekat ut AI som ett lika stort hot som kärnvapenkrig och pandemier. Bland namnen syns exempelvis OpenAI:s vd Sam Altman och Max Tegmark från MIT. 

Ny studie: Svenskar önskar mer kontroll över sin data

30 maj 2023

Majoriteten av svenska konsumenter vill ha mer kontroll över sin data och är villiga att skippa bekvämlighet för större ägande. Speciellt gäller detta inom finansiella tjänster (77 procent) samt hälso- och sjukvård (73 procent). 

Appen som kan alla parkeringsskyltar

29 maj 2023

KTH-studenterna Zakarias Hedenfalk och Maximillian Claesson blev trötta på alla krångliga parkeringsregler och böter. Därför skapade de appen Nofine, som kan läsa av och förklara parkeringsskyltar.

8000 svenska betalkort till salu på dark web

26 maj 2023

Två av tre kort som säljs på dark web, säljs tillsammans med annan privat information. Experter menar att de stulna betalkorten endast är ”toppen av isberget”. Korten säljs bland annat med användarens adress och telefonnummer, men också med personnummer och socialförsäkringsnummer. Detta visar NordVPN:s senaste undersökning.

Stäng